W dniu 22 marca br. o godz. 19:00 w Muzeum Śląskim w Görlitz otwarta zostanie wystawa prezentująca wyroby w stylu Art déco. Udostępniona będzie dla zwiedzających do 31 października br.
Wywodzący się się z Francji styl arts décoratifs, znany jako Art déco, począwszy od czasów pierwszej wojny światowej aż po lata 30. XX wieku wywarł wpływ na liczne dziedziny życia. Od architektury po wytwórczość użytkową - Art déco szybko rozpowszechniło się na skalę międzynarodową. Umiejętnie łącząc wolność kształtu, materiału, koloru i motywu w mocno stylizowanej formie, tworzono wyjątkowe, do dziś intrygujące przedmioty.
Fabryki mebli, pojazdów, ubrań, biżuterii, porcelany, ceramiki, wyrobów metalowych i szklanych oferowały szeroki asortyment, w którym ważne miejsce zajmowali śląscy producenci. Szczególnie miejsce zajmowały przy tym rozlokowane po całym Śląsku fabryki porcelany oraz producenci szkła z regionu karkonoskiego, kłodzkiego i z Pieńska.
W przypadku porcelany obok największych firm jak C. Tielsch i C. Krister z Wałbrzycha, które w swoim ogromnym asortymencie tylko część oferty produkowały w nowoczesnych formach, wyróżniała się fabryka porcelany z Jaworzyny Śląskiej, a także firmy C.H. Tuppack i K. Steinmann z Parowej oraz firma Reinhold Schlegelmich z Tułowic. Nawet jeśli projektanci poszczególnych wzorów i dekoracji nie są dziś znani, szerokie spektrum wyrobów prezentuje ich bardzo wysoki poziom. Również producenci szkła jak huta „Józefiny” w Szklarskiej Porębie oraz firma Richard Suessmuth w Pieńsku oferowali produkty w nowym stylu, które z powodzeniem mogły konkurować z wyrobami z Czech i Austrii.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław